5. decembra 2024 sme v Prešove zorganizovali druhú Minikonferenciu „Stalo sa to: Sexuálne zneužívanie detí a mladých ľudí na internete“.
Minikonferencia priniesla otvorenú diskusiu o citlivej, ale nesmierne dôležitej téme sexuálneho zneužívania detí a mladých ľudí v online priestore.
Na podujatí vystúpili odborníci a odborníčky, ktorí poskytli komplexný pohľad na túto problematiku:
Katarína z Odboru počítačovej kriminality Polícia Slovenskej republiky predstavila aktuálne trendy a stratégie v boji proti páchateľom na internete.
IPčko v zastúpení Mareka Madra a Zuzany Juránekovej predstavili fenomén kybergroomingu, proces manipulácie, aktuálne trendy a možnosti psychologickej pomoci pre mladých ľudí, ktorí zažili a zažívajú kybergrooming, ale aj pre ich blízkych.
Marián Hamada z Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch (Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky) poskytol užitočné informácie o Národnej koncepcii ochrany detí v digitálnom priestore, o projekte Barnahus a ďalších aktivitách smerujúcich od prevencie k pomoci.
Martin Jurica z Informačnej kancelárie Prešov z Odboru prevencie kriminality (Ministerstvo vnútra SR) ponúkol praktické nástroje na zvyšovanie bezpečnosti detí online.
Barbora Okruhľanská z projektu Digitálni rodičia sa podelila o odporúčania pre rodičov, ako rozpoznať riziká a ochrániť svoje deti.
Novinár Vladimír Šnídl poskytol účastníkom svoje skúsenosti z oblasti sociálnych sietí a mladých ľudí, ale aj pohľad médií a ich úlohu pri zvyšovaní povedomia o tejto problematike.
Okrem odborných príspevkov čakala na účastníkov a účastníčky aj skupinová práca s kazuistikami mladých ľudí, ktorí zažili kybergrooming, ktorými ich odborne sprevádzala psychologička Katarína Vincová a psychológ Milan Slašťan.
Minikonferenciu sme uzatvorili diskusiou, ktorú si môžete pozrieť zo záznamu.
Táto konferencia bola nielen o pomenovaní problémov, ale najmä o hľadaní riešení a podpore komunity.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili, a veríme, že spoločnými silami môžeme vytvoriť bezpečnejší online priestor pre naše deti.
Táto minikonferencia mohla vzniknúť vďaka podpore Férovej nadácie O2 SK.
Chráňme deti spolu.
Foto: Lukáš Kala