Ak máš skúsenosť s groomingom alebo sexuálnym zneužívaním na internete (Čo to je?), neostávaj v tom osamote.

Páchateľ, sexuálny predátor (Kto to je?) často od dieťaťa alebo mladého človeka vyžaduje, aby ich spoločná online konverzácia ostala iba medzi nimi, aby bola ich tajomstvom. Dokonca Ťa môže “vydierať” tým, že ak to niekomu povieš, zverejní Tvoje fotografie alebo jednoducho, že Ty za to všetko môžeš a je to iba Tvoja vina. Nie je to Tvoja vina

Aj napriek sľubu, či vydieraniu, nenechávaj  si „tajomstvo“ iba pre seba. Nikto nemá právo od Teba takéto sľuby vyžadovať, nikto nemá právo ťa vydierať a čím skôr sa podelíš so svojím tajomstvom, tým skôr príde pomoc.

Možno máme niekedy pocit, že dospelí v našom okolí, ktorých už dlhšie poznáme, nám nemôžu rozumieť alebo že sú trápni. Sú to však dospelí – majú za sebou veľa skúseností a vedia, ako sa rôzne situácie majú riešiť. Vedia, ako riešiť čo sa Ti stalo a dokážu Ti pomôcť. Nemusíš v tom ostávať osamote.

 

Ako vybrať dospelého, ktorému sa môžeš zdôveriť?

 

Môže byť náročné nájsť dospelého v offline svete, s ktorým by sme sa radi porozprávali o tom, čo sa stalo. Pomôcť Ti v tom môže napríklad, ak sa najprv zdôveríš niekomu z kamošov. Spolu potom môžete pohľadať toho správneho dospelého.

 

Niekedy Ti v tom môžu pomôcť otázky ako napríklad:
  • Pri kom dospelom vo svojom okolí sa cítiš bezpečne?
  • Kto z dospelých Ti už niekedy dobre poradil, pomohol?
  • Pri kom dospelom máš pocit, že Ťa naozaj počúva?
  • V prítomnosti koho sa cítiš príjemne, uvoľnene?
  • S kým dospelým sa dokážeš porozprávať aj o tom, o čom sa Ti ťažšie hovorí?

 

Aj odpovede na takéto otázky Ti môžu pomôcť nájsť dospelú osobu, ktorú už dlhšie osobne poznáš a ktorej sa zároveň môžeš zdôveriť. Týmto dospelým môže byť napríklad jeden alebo obaja rodičia, súrodenec, starí rodičia, učitelia, školská psychologička, vychovávateľka, tréner, vedúci krúžku, niekto zo susedov,…

 

Ako to dospelému povedať?

 

Možno sa pýtaš, ako takúto konverzáciu s dospelým vôbec začať. Samozrejme existuje mnoho spôsobov a je len a len na Tebe, ktorý si zvolíš. Nápomocné napríklad môže byť vybrať si na rozhovor čas, kedy sa dospelý nikam neponáhľa (napríklad akurát nie je na odchode z domu).

Často je pre nás najnáročnejšie rozhovor začať, pokračovať je už potom menší problém. Veľkou pomôckou tak môže byť dopredu si pripraviť aspoň prvú vetu rozhovoru, kde dospelému dáš najavo, že sa chceš rozprávať o niečom pre Teba dôležitom, v čom potrebuješ pomoc a rady.

Príklad:

  • “Mami, chcem sa s Tebou o niečom dôležitom porozprávať. Už som bezradná a neviem čo robiť, potrebujem Tvoju radu a pomoc.”

 

Je úplne v poriadku, ak o tom dospelému nepovieš hneď. Niektoré veci chcú naozaj čas na premyslenie a prípravu. Dokonca mu o tom nemusíš povedať ani osobne. Môžeš mu zatelefonovať, nahrať odkaz do hlasovej správy, napísať do SMSky, chatu, e-mailu, nechať mu odkaz na papieri, napísať list, …

 

Ak sa na rozhovor s dospelým necítiš alebo nevieš ako na to, sme tu pre Teba na anonymných linkách dôvery!